Aprovohet edhe kjo vaksinë për përdorim tek adoleshentët

Evropë

Aprovohet edhe kjo vaksinë për përdorim tek adoleshentët

Më: 25 korrik 2021 Në ora: 14:38
Foto ilustrim

Fëmijët gjithashtu duhet të përfshihen në vaksinim nëse duhet të arrihet synimi i imunitetit të tufës.

Agjencia Evropiane e Barnave ka aprovuar përdorimin e vaksinës Moderna për fëmijët e moshës midis 12 dhe 17 vjeç. Kjo është vaksina e dytë Covid që aprovohet për adoleshentët nga autoriteti i ilaçeve të BE-së.

Në maj, Pfizer-BioNTech mori dritën jeshile.

Tani Komisioni Evropian pritet të zgjerojë vaksinimin me Moderna te të rinjtë.

Por kjo mund të shkaktojë kritika, pasi shkalla e vaksinimit në pjesën më të madhe të Azisë dhe Afrikës – ku miliona të rritur rrezikojnë sëmundje serioze ose vdekje nga Covid – është shumë më e ulët se në BE, ku më shumë se gjysma e të rriturve janë plotësisht të vaksinuar.

Megjithatë, mbështetësit argumentojnë se zgjerimi i vaksinimit te fëmijët është i rëndësishëm tani që varianti shumë infektues Delta është i përhapur në Evropë dhe rastet po rriten ndjeshëm në disa vende.

Fëmijët gjithashtu duhet të përfshihen në vaksinim nëse duhet të arrihet synimi i imunitetit të tufës. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat