Johnson: Britania do të bashkëpunojë me talebanët nëse është e nevojshme

Evropë

Johnson: Britania do të bashkëpunojë me talebanët nëse është e nevojshme

Më: 21 gusht 2021 Në ora: 14:46
Kryeministri britanik, Boris Johnson

Kryeministri britanik, Boris Johnson, tha se Britania e Madhe do të bashkëpunojë me Talebanët nëse është e nevojshme.

Johnson gjithashtu mbrojti Ministrin e Jashtëm Dominic Rabb, i cili është kritikuar për trajtimin e situatës në Afganistan dhe tha se “absolutisht” i beson atij.

“Ajo për të cilën dua t’i bind njerëzit është se përpjekjet tona politike dhe diplomatike për të gjetur një zgjidhje për Afganistanin, nëse është e nevojshme me Talebanët, do të vazhdojnë”, tha Johnson për mediat.

Qeveria britanike tha se kishte evakuuar 1,615 njerëz që nga e shtuna e kaluar kryeministri tha gjithashtu se situata në aeroportin e Kabulit është “përmirësuar”.

Talebanët prej një jave kanë marr kontrollin e shtetit afgan pas një periudhë njëvjeçare të udhëheqjes së këtij vendin nga shtetet perëndimore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat