Britanikët kritikojnë reagimin e qeverisë ndaj pandemisë

Evropë

Britanikët kritikojnë reagimin e qeverisë ndaj pandemisë

Më: 26 gusht 2021 Në ora: 08:30
Foto ilustrim

Pikëpamja e publikut britanik për menaxhimin e qeverisë ndaj krizës së koronavirusit është bërë negative për herë të parë që nga shkurti dhe ata janë të shqetësuar për rrezikun e një valë të re infeksionesh, sipas një sondazhi të botuar të enjten.

Kundër një sfondi të një rritje të përtërirë të rasteve të shkaktuara nga varianti Delta i virusit, Kantar Public tha se 48% e njerëzve të anketuar mendonin se qeveria po trajtonte dobët COVID-19, tre pikë më shumë nga korriku, ndërsa 43% thanë se po bënte mirë, poshtë gjashtë pikë, transmeton arbresh.info.

Dy të tretat e të anketuarve ishin të shqetësuar se do të kishte valë të tjera të infeksioneve COVID-19 pas verës në krahasim me 28% që nuk ishin të shqetësuar.

Britania ka pësuar një nga numrat më të rëndë në botë të vdekjeve nga COVID-19 dhe e mbylli ekonominë e saj për më gjatë se shumë vende të tjera vitin e kaluar, dhe në fillim të 2021.

Por ajo gjithashtu ka nxjerrë vaksinat me një ritëm më të shpejtë sesa vendet tjera, gjë që rriti vlerësimet e miratimit të kryeministrit Boris Johnson dhe qeverisë së tij në fillim të këtij viti.

Sondazhi i Kantar tregoi gjithashtu një rënie këtë muaj në pjesën e njerëzve që prisnin që ekonomia do të ishte më mirë në 12 muaj – me shtatë pikë përqindje në 30%./reuters/

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat