Paralajmëron kryeministri britanik: Bëhuni gati për valën e dimrit

Evropë

Paralajmëron kryeministri britanik: Bëhuni gati për valën e dimrit

Më: 11 shtator 2021 Në ora: 11:58
Boris Johnson

Kryeministri britanik, Boris Johnson, pritet të paralajmërojë javën e ardhshme që Anglia duhet të futet në një dimër “të paqartë” e përgatitur plotësisht për një valë të re të pandemisë.

Ai pritet të prezantojë një plan për ta shmangur mbylljen e sërishme të shkollave dhe kafeneve.

Në plan pritet të përfshihen masa si kthimi i disa kufizimeve në nivel kombëtar si respektimi i distancës sociale ose përdorimi i maskave.

Këto masa do të hynin në fuqi vetëm në rast të rritjes së numrit të rasteve dhe hospitalizimeve në atë masë që nuk e përballon sistemi shëndetësor.

Pritet që Johnson të martën ta publikojë planin e tij për shmangien e izolimit t ëplotë, përfshirë ofrimin e dozës së tretë të vaksinës për grupe të caktuara të popullatës dhe fushatën më të madhe ndonjëherë kundër gripit. Të dyja proceset e vaksinimit do të kryhen paralelisht, shkruan The Guardian.

Burimet qeveritare thanë që besojnë se doza e tretë e vaksinës do të rekomandohet vetëm për të moshuarit dhe personat e ndjeshëm në fazën e parë, por shtuan se stafi shëndetësor do të jetë i gatshëm, nëse këshilltarët e miratojnë dozën e tretë edhe për grupmosha tjera.

Johnson pritet të njoftojë edhe për fillimin e përdorimit të të ashtuquajturave pasaporta të Covid-it, të cilat do të shërbejnë për lejimin e hyrjes në vende me shumë njerëz si klubet e natës.

Për më tepër, zyrtarët e lartë shëndetësorë të Britanisë pritet që javën e ardhshme ta japin dritën e gjelbër për vaksinimin e fëmijëve të moshës 12 deri 15-vjeçare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat