Zvicra sot vendos për martesat mes gjinisë së njëjtë

Evropë

Zvicra sot vendos për martesat mes gjinisë së njëjtë

Më: 26 shtator 2021 Në ora: 08:20
Ilustrim

Sot qytetarët zviceranë do të vendosin përmes referendumit nëse do të lejojnë që çiftet e të njëjtit seks të martohen dhe të birësojnë fëmijë.

Sipas Euronews sondazhet e fundit thonë se 63% e të anketuarve e mbështesin reformën "Martesa për të gjithë", 35% janë kundër dhe 2% të pavendosur.

Fushata ka qenë mjaft e polarizuar mes mbështetësve të komunitetit LGBT+ dhe kundërshtarëve konservatorë.

Nëse referendumi kalon, atëherë Zvicra mund të bëhet një nga vendet e fundit në Evropën Perëndimore që legalizon martesat mes të njëjtës gjini.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat