​Fluturimi i fundit sonte: Lamtumirë Alitalia

Evropë

​Fluturimi i fundit sonte: Lamtumirë Alitalia

Më: 14 tetor 2021 Në ora: 20:22
Ilustrim

Ikona e trafikut ajror italian, linja ajrore kombëtare Alitalia, do të kryejë fluturimin e saj të fundit sonte, në linjën nga Cagliari në Romë.

Sipas agjencisë Ansa, duke u nisur nga Sardenja dhe duke zbritur në aeroportin e Romës-Fiumicino sonte në orën 23:10, Alitalia do të shkruajë faqen e fundit të historisë së saj të pasur 75-vjeçare.

Ajo do të zëvendësohet nga linja ajrore e re shtetërore ITA, e cila duhet të fillojë të funksionojë nesër.

Alitalia, emri i së cilës është lidhur me lulëzimin ekonomik italian për dekada pas Luftës së Dytë Botërore, ka humbur para që nga viti 2008 derisa falimentoi në vitin 2017 dhe u vendos nën administrimin e falimentimit.

Masa e koronës që kufizon udhëtimet ajrore rriti më tej problemet e Alitalia dhe kompania përfundimisht ndaloi shitjen e biletave ajrore më 25 gusht të këtij viti.

Në shtator, Komisioni Evropian dha miratimin për linjën ajrore të re italiane ITA (Italia Trasporto Aereo) dhe vendosi të mos i ngarkojë kompanisë së re për 900 milionë euro ndihmë shtetërore ilegale që paraardhësi i saj mori në 2017.

Edhe pse disa media raportojnë se Alitalia mund të mos vdesë dhe se një marrëveshje është në horizont, ankandi fillestar për shitjen e kësaj marke nuk tërhoqi asnjë ofertë, dhe ITA vlerësoi se çmimi fillestar ishte shumë i lartë.

Alitalia ishte linja ajrore e tretë më e madhe evropiane në fund të viteve 1960, pas British Airways dhe Air France. Nga 10.000 pasagjerët e parë të transportuar në 1947, ai numër është rritur në 25 milion pasagjerë në vit në vitet 1990.

Alitalia ishte linja e parë ajrore në botë që transportoi Papën, në një aeroplan të njohur si Shepard One (Bariu i Parë). Katër papë fluturuan me Alitalia në më shumë se 170 vende në të gjitha kontinentet.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat