Vullkani në La Palma vazhdoi të rrjedhë lavë

Evropë

Vullkani në La Palma vazhdoi të rrjedhë lavë

Më: 17 tetor 2021 Në ora: 11:57
Vullkani në La Palma

Vullkani në La Palma vazhdoi të rridhte lavë mëngjesin e së dielës, pasi tërmeti i dytë me magnitudë 4.5 tronditi ishullin spanjoll të premten.

Shkencëtarët e kanë përshkruar lumin e shpërthyer të shkëmbit të shkrirë nga vullkani si “cunami të vërtetë prej lave”.

Dy tërmetet ishin më të fuqishmet që goditën La Palman, pjesë e Ishujve Kanarie në veriperëndim të Afrikës, që kur vullkani shpërtheu më 19 shtator, ka deklaruar Instituti Gjeografik Kombëtar i Spanjës.

Lava që rrotullohej drejt Oqeanit Atlantik detyroi evakuimin e më shumë se 300 personave të enjten vonë, por deri të martën arriti në 1,200, sipas qeverisë së La Palmas.

Pjesa më e madhe e ishullit, ku ekonomia bazohet kryesisht në bujqësi dhe turizëm, nuk është prekur deri më tani.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat