Vrasja e deputetit anglez, arrestohet djali i këshilltarit të ish -kryeministrit somalez

Evropë

Vrasja e deputetit anglez, arrestohet djali i këshilltarit të ish -kryeministrit somalez

Më: 17 tetor 2021 Në ora: 17:27
David Amees

Policia britanike ka arrestuar të dyshuarin kryesor për vrasjen e deputetit britanik David Amees.  Bëhet fjalë për një 25-vjeçar, djali i këshilltarit të ish kryeministrit somalez, i cili do të merret në pyetje nga autoritetet deri të premten.

Sipas hetimeve të mëparshme, arsyeja e krimit dyshohet të jetë ekstremizmi islamik, tha policia në një deklaratë të premten.

David, i cili ka shërbyer si deputet konservator që nga viti 1983, u godit disa here me thikë pranë një kishe Metodiste në Leigh-on-Sea.  David gjithashtu  ishte i martuar dhe kishte  katër vajza dhe një djalë.

Ky është deputeti i dytë që është vrarë gjatë viteve të fundit pas vrasjes së deputetit të Partisë Laburiste Jo Cox në qershor 2016. Sulmi i fundit ka ngritur shqetësime për sigurinë e deputetëve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat