​FT: Rënia e mbështetjes për Marrëveshjen e Dejtonit, shenjë e keqe për Bosnjën

Evropë

​FT: Rënia e mbështetjes për Marrëveshjen e Dejtonit, shenjë e keqe për Bosnjën

Më: 9 nëntor 2021 Në ora: 14:21
Foto

Në analizën e tij të fundit, redaktori i prestigjiozes Financial Times, Toni Barber, preku situatën aktuale politike në BeH.

Analizën e tij e përcjellim në tërësi.

- Javën e kaluar, Këshilli i Sigurimit i OKB-së zgjati me një vit mandatin e forcës paqeruajtëse të BE-së në Bosnje dhe Hercegovinë. Në atë vend fatkeq, të ndarë, tensionet janë rritur aq shpejt sa një votim unanim nga Këshilli mund të duket si një shembull i mirë i bashkëpunimit midis vendeve perëndimore nga njëra anë dhe Rusisë dhe Kinës nga ana tjetër.

Nuk është asgjë nga këto. Është disfata e diplomacisë perëndimore dhe një gozhdë tjetër në arkivolin e Marrëveshjes së Paqes të Dejtonit që i dha fund luftës së Bosnjës 1992-95, konflikti më i dhunshëm në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Kjo tregon se qeverive perëndimore u mungon vullneti politik për të mbrojtur vlerat e tyre dhe për të vendosur autoritetin e tyre edhe në pjesën e trazuar të Evropës, ku SHBA, BE dhe NATO në përgjithësi kanë udhëhequr që nga mesi i viteve 1990.

Një luftë e hapur nuk ka gjasa

Bosnja dhe Hercegovina nuk është shembulli i vetëm. Në Gjeorgji, Moldavi dhe Ukrainë, tre vende që shtrihen përtej kufirit të paqëndrueshëm midis Perëndimit dhe Rusisë, Shteteve të Bashkuara dhe evropianëve vështirë se mund t'i japin formë ngjarjeve. Në fakt, treshja përfaqëson shtete të fragmentuara, uniteti konceptual territorial i të cilëve është i pakuptimtë për rajonet separatiste të mbështetura nga Rusia.

A është Bosnja dhe Hercegovina, politikat dhe institucionet e së cilës janë ngrirë përgjatë vijave etnike që nga vitet 1990, e dënuar të ndjekë të njëjtën rrugë? Një luftë e hapur nuk ka gjasa. Kërcënimet secesioniste janë më tinëzare se serbët e Bosnjës – të cilët, së bashku me boshnjakët dhe kroatët e Bosnjës, janë një nga tre komunitetet në vend.

Votimi në Këshillin e Sigurimit është një ogur i keq, sepse në këmbim të pëlqimit rus dhe kinez, fuqitë perëndimore kanë rënë dakord të përjashtojnë nga rezoluta e OKB-së çdo përmendje të Zyrës së Përfaqësuesit të Lartë në Sarajevë. Ky detaj në dukje i vogël ishte, në fakt, një largim domethënës nga pozicioni i kahershëm diplomatik i Perëndimit. Është një koncesion për të cilin ata mund të paguajnë një çmim të lartë.

Marrëveshja e Paqes e Dejtonit

Zyra e Përfaqësuesit të Lartë është e rëndësishme sepse ajo ka për detyrë të respektojë Marrëveshjen e Dejtonit dhe të mbrojë unitetin e Bosnjës nga nacionalistët ekstremë dhe secesionistët.

Presidenti aktual, i cili ka qenë gjithmonë evropian, zbaton aspektet civile të zgjidhjes së paqes. Përfaqësuesit e parë të lartë i kryen me energji detyrat e tyre, duke shkarkuar rreth 140 zyrtarë boshnjakë, duke përfshirë ministra, gjyqtarë, nëpunës civilë dhe politikanë të zgjedhur që konsideroheshin si kërcënim për Dejtonin.

Nuk mund të mos dëmtojë autoritetin politik të Përfaqësuesit të Lartë që qeveritë perëndimore të mos ndiejnë më nevojën për të insistuar në përmendjen e Zyrës në një rezolutë jetike të OKB-së.

Kjo u sinjalizon secesionistëve serbë të Bosnjës se Perëndimi po humbet interesin për zbatimin rigoroz të marrëveshjes së vitit 1995. Udhëheqësit serbë të Bosnjës, të cilët janë gjithmonë në kërkim të mënyrave për të shkatërruar Dejtonin, duan që Zyra e Përfaqësuesit të Lartë të shfuqizohet. Rusia dëshiron të njëjtën gjë.

Paralajmërimet e Christian Schmidt

Christian Schmidt, një ish-ministër i qeverisë gjermane, mori postin e Përfaqësuesit të Lartë në gusht. Por as serbët e Bosnjës dhe as Rusia nuk e njohin emërimin e tij. Në raportin e tij të parë, Schmidt paralajmëroi se Bosnja e Hercegovina po përballej me "kërcënimin më të madh ekzistencial në periudhën e pasluftës" dhe se veprimet e fundit të serbëve të Bosnjës ishin "të barabarta me shkëputjen pa shpalljen e saj".

Por mbrojtja dikur e fortë e Dejtonit nga Perëndimi i ka lënë vendin nacionalizmit në Bosnje dhe Hercegovinë. Diplomatët perëndimorë madje po luajnë me reformat zgjedhore që do të konsolidonin fuqinë e partive politike me bazë etnike.

Dejtoni ishte një vendbanim i paqartë. Ai i dha fund tri vjetëve të dhunës së tmerrshme dhe premtoi pajtim. Por ajo ka ndihmuar gjithashtu në konsolidimin e elitave politike lokale që ndajnë plaçkën e pushtetit sipas linjave etnike. Larg nga qetësimi i tensioneve, bashkëfajësia e Perëndimit në politikën e zymtë të ndarjes etnike thjesht do të krijojë probleme për të ardhmen, thuhet në analizën e Financial Times.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat