​Shefi i Frontex: BE duhet të përgatitet për më shumë kriza emigrantësh

Evropë

​Shefi i Frontex: BE duhet të përgatitet për më shumë kriza emigrantësh

Më: 17 nëntor 2021 Në ora: 20:28
Foto ilustrim

Bashkimi Evropian duhet të jetë i përgatitur për më shumë kriza emigrantësh si ato në kufijtë Greqi-Turqi dhe Poloni-Bjellorusi, tha kreu i agjencisë kufitare të BE-së në një intervistë për AFP.

Shefi i Frontex Fabrice Leggeri tha gjithashtu se agjencia po punonte me autoritetet polake për të organizuar riatdhesimin e deri në 1700 emigrantëve në Irak me fluturime çarter në javët e ardhshme.

"Kjo nuk është hera e parë që BE-ja përballet me përpjekje për shantazh gjeopolitik dhe kërcënim hibrid," tha Leggeri.

Ai e krahasoi situatën aktuale me ditët e përleshjeve të parë në shkurt 2020 kur Greqia u përpoq të bllokonte dhjetëra mijëra emigrantë që u lejuan qëllimisht nga Turqia.

"Duhet të hapë sytë e njerëzve që nuk e kanë kuptuar se flukset e migracionit mund të manipulohen për qëllime politike kundër Bashkimit Evropian për të marrë diçka," tha ai.

"Ne duhet të përgatitemi për situata të tilla që mund të lindin mjaft shpejt," tha ai, duke folur në selinë e Frontex në një rrokaqiell të Varshavës.

Krijuar në vitin 2004, Frontex është bërë agjencia e parë e BE-së që ka krijuar një forcë të qëndrueshme dhe të uniformuar. Ai synon të ketë 10.000 roje kufitare deri në vitin 2027, nga 2.200 oficerë aktualë.

Ndërsa nuk është i përfshirë drejtpërdrejt në kufirin Poloni-Bjellorusi, ajo ka rreth 100 roje kufitare dhe 40 automjete të stacionuara në kufirin Lituani-Bjellorusi.

Leggeri tha se Frontex po punonte gjithashtu me autoritetet polake dhe BE për të marrë lejen e nevojshme nga Iraku për të ngritur një seri fluturimesh çarter për riatdhesimet.

"Ne do të kemi potencialisht 1.500 ose 1.700 njerëz për t'u riatdhesuar në javët e ardhshme," tha ai.

Mijëra emigrantë besohet të jenë aktualisht në kufirin midis Polonisë dhe Bjellorusisë, duke përfshirë një grup prej rreth 1,800 pranë pikës kufitare Bruzgi-Kuznica.

BE akuzon Bjellorusinë për sjelljen e qëllimshme të emigrantëve në kufi si një mënyrë për të ushtruar presion ndaj BE-së. Bjellorusia e mohon këtë dhe thotë se Polonia duhet t'i lejojë ata të hyjnë.

Leggeri tha se kishte 25.000 ushtarë polakë dhe roje kufitare të dislokuar në zonë, si dhe mijëra policë të tjerë.

Polonia ka thënë gjithashtu se do të fillojë ndërtimin e një pengese të përhershme në kufi muajin e ardhshëm, një plan për të cilin Leggeri tha se do të ndihmonte punën e rojeve kufitare, sepse do të reduktonte numrin e kalimeve të parregullta dhe për rrjedhojë të kthimeve të diskutueshme.

“Të paktën kur ka një pengesë, ne nuk akuzohemi për shtytje, sepse ne e dimë se ku është kufiri dhe njerëzit fizikisht nuk mund të krijojnë një situatë që është ligjërisht e paqartë për ne,” tha ai.

“Një pjesë shumë e bezdisshme e punës për rojet kufitare është kur ka paqartësi ligjore”, shtoi Leggeri.

Polonia është kritikuar ashpër nga organizatat joqeveritare për politikën e saj të shtyrjes, e cila ka lënë shumë migrantë të bllokuar mes dy vendeve shpesh për javë të tëra në kushte të rënda dhe temperatura të ftohta.

Vetë Frontex është akuzuar nga organizatat joqeveritare për dështimin për të ndërhyrë në kthimin e paligjshëm të emigrantëve në kufirin detar Greqi-Turqi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat