​Kriza Rusi-Ukrainë, Erdogan: Turqia është gati

Evropë

​Kriza Rusi-Ukrainë, Erdogan: Turqia është gati

Më: 29 nëntor 2021 Në ora: 16:28
Erdogan

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan deklaroi sot se vendi i tij është i gatshëm të veprojë si ndërmjetës midis Ukrainës dhe Rusisë.

Ai shtoi se Ankaraja dëshiron të marrë pjesë në zgjidhjen e krizës, raporton Reuters.

“Pavarësisht nëse jemi si ndërmjetës apo bisedime me ta për këtë çështje, përmes mbajtjes së bisedimeve të tilla me Ukrainën dhe zotin Putin, ne duam të marrim pjesë në zgjidhjen e kësaj”, tha Erdogan pas kthimit të tij nga Turkmenistani.

Turqia, një anëtare e NATO-s, ka lidhje të mira me të dyja vendet, por gjithashtu kundërshton politikën e Rusisë në Siri, sipas Reuters.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat