Rusia për 10 ditë ka gati vaksinën për mutacionin ‘Omicron’

Evropë

Rusia për 10 ditë ka gati vaksinën për mutacionin ‘Omicron’

Më: 29 nëntor 2021 Në ora: 21:10
Foto ilustrim

Puna eksperimentale për zhvillimin e një vaksine të re kundër mutacionit ‘Omicron’ nuk do të zgjasë më shumë se 10 ditë. Lajmin e ka bërë të ditur drejtori i Qendrës Kërkimore për Epidemiologjinë dhe Mikrobiologjinë Gamaley në Moskë. Kjo ishte edhe kompania që zhvilloi vaksinën ruse Sputnik-V kundër Koronchok.

“Puna eksperimentale për marrjen e një vaksine të re kundër llojit Omicron nuk do të zgjasë më shumë se 10 ditë. Pjesa tjetër e kohës shpenzohet në procedurat rregullatorë.

Domethënë procedura që lidhen me licencimin dhe dëshmi se kjo vaksinë është e sigurt”, tha Ginzburg.

Ai shtoi se nisur nga këto procedura, miratimi i vaksinës kundër variantit Omicron nga Ministria e Shëndetësisë mund të kërkojë një periudhë prej 45-50 ditësh.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat