Gjermania dënon një militant të IS-it për gjenocid kundër minoritetit Yazidi

Evropë

Gjermania dënon një militant të IS-it për gjenocid kundër minoritetit Yazidi

Më: 30 nëntor 2021 Në ora: 20:21
Ilustrim

Një gjykatë në Gjermani e shpalli fajtor një 29-vjeçar irakian për gjenocid ndaj minoritetit Yazidi dhe e dënoi me burgim të përjetshëm.

Taha Al-Jumailly u shpall fajtor për gjenocid, krime kundër njerëzimit që kanë rezultuar me vdekje, krime të luftës, ndihmë për kryerjen e krimeve të luftës dhe lëndim trupor që ka shkaktuar vdekje, pasi ai iu bashkua grupit militant, Shteti Islamik më 2013.

Seanca u ndërpre pasi të akuzuarit i ra të fikët teksa po kumtohej lajmi për dënimin e tij.

Ky vendim është historik, pasi për herë të parë në botë është shpallur një vendim për gjenocid ndaj një militanti të IS-it, grupit që më 2014 mori nën kontroll pjesë të mëdha të Irakut dhe Sirisë. Ky grup më pas u zmbraps nga ofensivat e mbështetura nga Shtetet e Bashkuara.

Militantët e IS-it raportohet se kanë vrarë mbi 3,000 pjesëtarët të minoritetit Yazidi dhe kanë skllavëruar 7,000 gra dhe vajza më 2014-2015.

Prokurorët thanë se Al-Jumailly dhe ish-gruaja e tij, me shtetësi gjermane, më 2015 kishin “blerë” një grua dhe një fëmijë Yazidi për t’i mbajtur si “skllevër”. Ai e kishte lidhur me zinxhir vajzën pesëvjeçare dhe e kishte lënë jashtë në temperaturë deri në 50 gradë Celsius që kishte bërë që vajza të vdiste nga etja.

Yazidit, një grup etnik nga veriu i Irakut që flasin gjuhën kurde, janë ndjekës të besimit, që fillimisht u shfaq para 4,000 vjetësh në Iran dhe ka rrënjët në Zoroatrianizëm, por që ka absorbuar elemente të Islamit dhe Krishterimit.

Një muajin maj, hetuesit e posaçëm të Kombeve të Bashkuara raportuan se kanë mbledhur “dëshmi të qarta” për gjenocidin e kryer nga IS-i kundër pjesëtarëve të minoritetit Yazidi.

Fituesja e Çmimit Nobel për Paqe më 2018, Nadia Murad është Yazidi dhe është e mbijetuar e mizorive të kryera nga IS-i. Ajo e ka mirëpritur vendimin e gjykatës në Gjermani.

“Ky vendim është fitore për të mbijetuarit e gjenocidit, për të mbijetuarit e dhunës seksuale dhe për gjithë komunitetin Yazidi”, tha Murad, duke falënderuar Gjermaninë për këtë “dënim historik”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat