Udhëheqësit gjermanë mblidhen për të finalizuar planin e urgjencës Covid

Evropë

Udhëheqësit gjermanë mblidhen për të finalizuar planin e urgjencës Covid

Më: 2 dhjetor 2021 Në ora: 08:19
Kancelarja Angela Merkel dhe pasardhësi i saj i caktuar Olaf Scholz

Kancelarja Angela Merkel dhe pasardhësi i saj i caktuar Olaf Scholz do të takohen të enjten me udhëheqësit rajonalë gjermanë për të finalizuar masat e reja për të trajtuar rastet në rritje të Covid, raporton France24

Infeksionet kanë thyer rekorde në Gjermani javët e fundit dhe spitalet po japin alarmin, tashmë mbi kapacitetin dhe duke dërguar pacientë në pjesë të tjera të vendit për trajtim.

Megjithëse shkalla e incidencës shtatë-ditore ka rënë paksa këtë javë, ajo ende qëndroi në 442.9 infeksione të reja për 100,000 njerëz të mërkurën, me 67,186 raste të reja të regjistruara në 24 orët e fundit.

Merkel, Scholz dhe drejtuesit e 16 shteteve të Gjermanisë shtrënguan kufizimet për Covid vetëm dy javë më parë, por u mblodhën përsëri të martën për të diskutuar masat më të ashpra dhe tani pritet të rregullojnë planet.

Pas takimit të së martës, Scholz tha se ishte në favor të vaksinimit të detyrueshëm për të gjithë gjermanët dhe dëshiron që parlamenti të votojë për këtë çështje përpara fundit të vitit.

“Shumë njerëz nuk janë vaksinuar”, tha ai për televizionin Bild. Bërja e goditjeve të detyrueshme është e justifikuar "për të na mbrojtur të gjithëve", tha ai.

Shumë ekspertë kanë fajësuar valën e katërt në rritje të Gjermanisë për shkallën relativisht të ulët të vaksinimit prej rreth 68 përqind, krahasuar me vendet e tjera të BE-së si Spanja me 79 përqind dhe Portugalia me 86 përqind.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat