Vendi i BE me nivelin më të ulët të papunësisë

Evropë

Vendi i BE me nivelin më të ulët të papunësisë

Më: 2 dhjetor 2021 Në ora: 18:07
Vendi i BE që ka nivelin më të lartë të papunësisë rezulton Spanja me 14.5%.

Niveli i papunësisë në Bashkimin Evropian në tetor ka shkuar në 7.3%, rreth 1% më pak se sa një vit më parë.

Të dhënat e publikuara nga Eurostat tregojnë se 14.312 milionë persona në BE janë të papunësuar nga këta 12 milionë janë vetëm në zonën euro.

Papunësia tek të rinjtë është në nivelin 15.9% ku në total përllogariten 2.9 milionë të papunë. Ndërsa për gratë dhe vajzat papunësia është në nivelin 7%.

Vendi i BE që ka nivelin më të lartë të papunësisë rezulton Spanja me 14.5%. Më pas vijnë, Greqia me 12.9% dhe Italia me 9.4%.

Sa u takon vendeve me nivelin më të ulët, rekordin e mban Çekia me vetëm 2.6%, ndjekur nga Holanda me 2.9% dhe Polonia me 3.4%.

Image
Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat