Lamtumirë, kancelare! Merkel largohet me nderime ushtarake

Evropë

Lamtumirë, kancelare! Merkel largohet me nderime ushtarake

Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 15:08
Angela Merkel

Ushtria e Gjermanisë e ka nderuar kancelaren në largim, Angela Merkel, me ceremoninë e saj më të lartë për një person joushtarak.

Ajo ka luajtur një përzierje eklektike të muzikës, sipas përzgjedhjes së saj, e cila e ka habitur kombin.

Gjatë ceremonisë së lamtumirës, në mbrëmjen e së enjtes, pjesëtarët e trupës muzikore të Bundeswehr-it luajtën një himn, një këngë të viteve të 1960-ta, që përfshin fjalët “Unë nuk mund të dorëzohem, dhe të mjaftohem, dua ende të fitoj”, dhe një këngë të viteve të 1970-ta, të zhanrit pank rok.

Pamjet:

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat