Edhe në Kroaci konfirmohet rasti i parë me Omicron

Evropë

Edhe në Kroaci konfirmohet rasti i parë me Omicron

Më: 4 dhjetor 2021 Në ora: 14:53
Foto ilustrim

Një rast i ri me variantin e ri të koronavirusit, të quajtur Omicron, është regjistruar edhe në Kroaci.

Instituti shtetëror kroat ka thënë se rezultati është regjistruar nga një testim që u krye më 1 dhjetor. Personi i infektuar ka njoftuar se ka pasur kontakt me një qytetar nga Afrika e Jugut.

Në Kroaci janë duke u testuar edhe mostra të tjera të dyshimta.

Konfirmimi i rastit me Omicron pritet të kthejë masa shtesë anti-COVID në Kroaci.

Ky variant i ri është përhapur në shumë vende të botës, ndërsa në Kosovë pritet të ashpërsohen masat për mbrojtje ndaj tij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat