Masat anti-COVID në Mbretërinë e Bashkuar, gjatë festave të fundvitit

Evropë

Masat anti-COVID në Mbretërinë e Bashkuar, gjatë festave të fundvitit

Më: 6 dhjetor 2021 Në ora: 10:54
Foto ilustrim

Frika për variantin e ri i COVID-19 “Omicron” ka bërë që shumë njerëz të pyesin se a do të ketë organizime këtë vit për festat e fundvitit.

Disa kompani kanë anuluar ose zvogëluar planet e tyre, dhe disa shkolla kanë vendosur të mos vazhdojnë me ngjarjet e fundvitit.

Jenny Harries, kreu i Agjencisë së Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar, tha se nuk duhet të grubullohemi nëse nuk kemi ndonjë nevojë të veçantë, shkruan BBC.

Por, Boris Johnson tha se qeveria nuk po ndryshonte udhëzimet dhe u bëri thirrje njerëzve të mos anulojnë organizimet e festave të fundvitit.

Ndërkohë, Sekretari i Shëndetësisë, Sajid Javid tha se njerëzit duhet të testohen para se të bëhen pjesë e këtyre organizimeve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat