Letra e Viktor Orban për hungarezët: Merkel iku! Tani të përgatitemi për luftë

Evropë

Letra e Viktor Orban për hungarezët: Merkel iku! Tani të përgatitemi për luftë

Më: 6 dhjetor 2021 Në ora: 19:31
Angela Merkel dhe Viktor Orban

Angela Merkel ka shërbyer në Bruksel si amortizuese e përplasjes mes populistëve të lindjes dhe liberalëve dhe të majtëve të Perëndimit. Tani me largimin e saj dhe me ardhjen socialdemokratëve në Gjermani përplasja mund të ashpërsohet.

Sinjalet ashpërsimi janë dhënë me Poloninë, Hungarinë dhe Çekinë që kanë sfiduar haptazi shtyllat e Bashkimit Europian, mes të cilave edhe parimin e prevalimit të ligjit të unionit mbi ligjet kombëtare të vendit.

Megjithatë, Viktor Orban lëshon alarmin se përballja do të jetë edhe më e ashpër në vazhdim.

“Epoka e ambiguitetit, politikave të fshehta dhe driblimeve përfundoi me Angela Merkelin. Tani të përgatitemi për betejë me sytë katër”, shkruan Victor Orban në një mesazh për hungarezët.

Letra u publikua këtë të hënë. Orban thotë se bashkë me largimin e Angela Merkelit më 8 dhjetor do të largohet edhe një pjesë e jetës së europiano-qendrorëve.

“Merkel na kuptonte dhe ne e kuptonim atë. Gjermanët besnikë e të disiplinuar, hungarezët rebelë dhe të shkujdesur qëndruan krah për krah për qëllimin e përbashkët; ai i një Europë ku të gjitha kombet ndjehen si në shtëpinë e tyre”, shkruan Orban.

Orban pyet në letër nëse Merkel i hapi vetë derën telasheve me krizën e famshme të refugjatëve në 2015-n, apo thjesht iu dorëzua presionit të së majtës. “Sot nuk e dimë ende përgjigjen e kësaj pyetjeje”, thotë ai.

Në letrën e publikuar në faqen e tij zyrtare, Orban e cilëson qeverinë e re gjermane të së majtës si “pro emigracion, pro martesave mes homoseksualëve dhe me program federalist si një qeveri që ka për objektiv krijimin e një Europe pro-gjermane.

Mesazhi i Kryeministrit hungarez është publikuar në dy gjuhë; hungarisht dhe gjermanisht.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat