Greqia do të nisë vaksinimin kundër Covid-19 të grupmoshës 5-11 vjeç

Evropë

Greqia do të nisë vaksinimin kundër Covid-19 të grupmoshës 5-11 vjeç

Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 17:06
Ilustrim

Greqia do të nisë procesin e vaksinimit kundër Covid-19 të fëmijëve të grupmoshës 5-11 vjeç.

Në një deklaratë, sekretari i përgjithshëm i Ministrisë së Shëndetësisë, Marios Themistokleus u shpreh se vaksina e parë kundër Covid-19 do t’u jepet fëmijëve të grupmoshës 5-11 vjeç më 15 dhjetor.

Themistokleus vuri në dukje se aplikimet në platformën përkatëse digjitale për prenotim mund të bëhen nga data 10 dhjetor.

Ai tha se ka një rritje në prenotimet për vaksinim pas marrjes së masave.

Themistokleus shtoi se ndërsa shkalla e të rriturve që kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës është 82,2 për qind në Bashkimin Evropian, kjo normë është 77,8 për qind në Greqi.

Në Greqi tashmë është vendosur të zbatohet gjobë prej 100 eurosh në muaj për shtetasit mbi 60 vjeç që nuk kanë marrë vaksinën kundër Covid-19 deri më 16 janar. Pas këtij vendimi, vendi regjistroi një rritje të prenotimeve për vaksinim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat