​Një tërmet 4,4 ballë Rihter godet Italinë

Evropë

​Një tërmet 4,4 ballë Rihter godet Italinë

Më: 18 dhjetor 2021 Në ora: 19:21
Foto ilustrim

Një tërmet me magnitudë 4,4 ballë të shkallës Rihter u regjistrua sot në orën 11:34 në zonën e Bergamos, sipas Institutit Kombëtar të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë në Romë.

Epiqendra është në Bonate Sotto, një qytet në Bergamo.

Thellësia ishte 26 kilometra. Tërmeti është ndjerë në të gjithë Lombardinë.

Në Milano, shumë njerëz dolën në rrugë.

Më pas u regjistrua një tërmet i dytë, më pak i fortë se i pari dhe këtë herë epiqendra ishte në Osio Sotto, në një thellësi 24,9 kilometra”, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë.

Pasgoditja ishte me magnitudë 2,2 Rihter, pra gjysma e të mëparshmit, me epiqendër në Bonate Sotto.

Dy qytetet janë rreth 10 kilometra larg njëri-tjetrit.

Nuk ka njoftime për viktima apo dëme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat