​Turqia feston 101-vjetorin e pavarësisë

Evropë

​Turqia feston 101-vjetorin e pavarësisë

Më: 20 janar 2022 Në ora: 07:03
Foto ilustrim

Më 20 janar 1921, Turqia shpallet shtet i pavarur mbi atë që kishte mbetur nga Perandoria Osmane.

Kushtetuta e vitit 1921 (Kanunu) ishte ligji themelor i Turqisë për një periudhë të shkurtër 1921-1924.

“Kanunu” ishte një dokument i thjeshtë i përbërë nga vetëm 23 artikujve të shkurtër. 

Në tetor 1923, Kushtetuta u shtua për të deklaruar se Turqia është Republikë. 

Një vit më vonë, Kushtetuta u zëvendësua me një dokument krejtësisht të ri - Kushtetuta e 1924-ës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat