Angela Merkel refuzoi titullin e presidentes nderi të CDU-së

Evropë

Angela Merkel refuzoi titullin e presidentes nderi të CDU-së

Më: 21 janar 2022 Në ora: 19:07
Angela Merkel

Ish-kancelarja gjermane, Angela Merkel ka refuzuar të pranojë postin e presidentes nderi të Unionit Demokristian (CDU) dhe ka refuzuar një ftesë për një darkë të presidentit të mundshëm të ardhshëm të CDU-së, Friedrich Merz, raportuan mediat gjermane të premten.

Merz duhet të zgjidhet president i partisë në konventën e partisë gjatë ditës së nesërme të CDU-së.

“Ish-kancelarja ka arritur në përfundimin se titulli i presidentit nderi të partisë nuk është më në frymën e kohës”, tha për RTL Armin Laschet, ende president i CDU-së. Presidenti i fundit i nderit i CDU-së, Helmut Kohl, dha dorëheqjen nga kjo detyrë pas skandalit për donacionet partiake.

Në të njëjtën kohë, e përjavshmja Spiegel raporton se Angela Merkel ka refuzuar një ftesë për një darkë me Friedrich Merz, i cili duhet të zgjidhet kreu i ri i partisë në kuvendin e partisë nesër në Berlin.

Sipas Spiegel, Merz ftoi për darkë ish-presidentët e CDU-së pas zgjedhjes së tij si president i partisë, i cili thuhet se është i sigurt pasi baza i dha një avantazh në zgjedhjet e brendshme të dhjetorit.

Vëzhguesit thonë se Merz, i cili njihet si përfaqësues i krahut tradicional e konservator të partisë, donte të përmirësonte marrëdhëniet tradicionalisht të këqija me Angela Merkelin dhe krahun liberal të partisë. Ftesa për darkë u refuzua edhe nga Annegret Kramp-Karrenbauer, e cila mori drejtimin e CDU nga Angela Merkel në vitin 2018.

Si Merkel ashtu edhe Karrenbauer e justifikuan refuzimin e ftesës duke “përkuar me terma të tjerë”. Ftesa për darkë u pranua nga ish-presidenti i partisë, Wolfgang Schauble dhe presidenti ende aktual Armin Laschet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat