​Scholz: Zgjidhja e krizës në Ukrainë të bëhet përmes diplomacisë

Evropë

​Scholz: Zgjidhja e krizës në Ukrainë të bëhet përmes diplomacisë

Më: 23 janar 2022 Në ora: 20:13
Olaf Scholz

Kriza mbi Ukrainën duhet të zgjidhet me diplomaci, por Perëndimi duhet të ketë kujdes nga ndikimi i mundshëm i sanksioneve kundër Rusisë, tha kancelari gjerman Olaf Scholz në një intervistë për “Süddeutsche Zeitung”.

"Në atë rast, që shpresoj se nuk do të ndodhë kurrë, ne do të duhet të veprojmë me mençuri," tha ai.

Si pjesë e një sërë sanksionesh të mundshme perëndimore kundër qeverisë së presidentit Vladimir Putin, Gjermania mund të ndalojë gazsjellësin Nord Stream 2 nga Rusia nëse sulmon Ukrainën, përcjell Reuters.

Megjithatë, kjo mund të çojë në një përkeqësim të furnizimit me gaz të Evropës, e cila tashmë po lufton me rritjen e çmimeve të energjisë.

Scholz theksoi se në të njëjtën kohë duhet të merren parasysh edhe pasojat për Gjermaninë, duke shtuar se askush nuk duhet të mendojë se ka një masë pa pasoja për vendin e tij.

Ai tha gjithashtu se kishte përshtypjen se Shtetet e Bashkuara dhe Evropa nuk mund të bien dakord për një grup të përbashkët sanksionesh.

“Në rrethin e aleatëve jemi dakord për masat e mundshme. Është mirë. Ne duhet të jemi në gjendje të reagojmë në rast se duhet të reagojmë urgjentisht”, tha ai.

Scholz hodhi poshtë kërkesën e Rusisë për të përjashtuar një herë e mirë anëtarësimin e Ukrainës në NATO.

“Një garanci e tillë nuk mund të jepet”, tha kancelari gjerman.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat