Topa uji dhe gaz lotsjellës kundër protestuesve në Belgjikë

Evropë

Topa uji dhe gaz lotsjellës kundër protestuesve në Belgjikë

Më: 23 janar 2022 Në ora: 20:36
Foto ilustrim

Policia në Bruksel përdori topa uji dhe gaz lotsjellës sot për të shpërndarë protestuesit e mbledhur kundër vaksinimit dhe kufizimeve antiCOVID.

Protestat pasuan demonstratat në disa qytete evropiane të shtunën, duke mbledhur mijëra njerëz. Protestuesit kundërshtuan lejet COVID dhe masat e tjera të vendosura nga autoritetet për të shtypur koronavirusin.

Pjesëtarët e forcave të sigurisë u kanë bërë thirrje protestuesve që të shpërndahen, duke theksuar se protestat kanë përfunduar, por të grumbulluarit i kanë shpërfillur.

Organizatorët, duke përfshirë lëvizjen World Wide Demonstration for Freedom dhe Europeans United for Freedom, u kanë bërë thirrje protestuesve nga vendet e tjera evropiane që të marrin pjesë në protestën e sotme. Flamujt holandezë, polakë dhe rumunë u panë në protestë.

Një protestues i ardhur nga Lille, në veri të Francës, tha se ngjarjet që ndodhën që nga viti 2020 u mundësuan njerëzve të zgjoheshin, ndërsa një i ri nga Portugalia tha se ishte ngrohtë rreth zemrës së tij kur pa kaq shumë njerëz që protestonin.

Demonstratat po zhvillohen edhe pse disa qeveri janë në rrugën e duhur për të lehtësuar kufizimet shëndetësore pavarësisht përhapjes së variantit omicron, i cili tani është lloji dominues në Evropë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat