​Deputetët e PE-së: Dodik do të sanksionohet nëse nuk e ndryshon kursin

Evropë

​Deputetët e PE-së: Dodik do të sanksionohet nëse nuk e ndryshon kursin

Më: 24 janar 2022 Në ora: 22:35
Milorad Dodik

Deputetët nga katër grupet më të mëdha në Parlamentin Evropian dënuan ato që ata i quajtën "aktivitete të rrezikshme në divizionet" e anëtarit të Presidencës serbe të BeH dhe i bënë thirrje BE-së të ndjekë shembullin e SHBA-së dhe të vendosë sanksione nëse Milorad Dodik nuk ndryshon kursin.

“Ne, eurodeputetët, dënojmë fuqishëm aktivitetet e rrezikshme në ndarjet e anëtarit serb të Presidencës së BeH-së, Milord Dodik, të cilat janë një përpjekje e qëllimshme për të minuar sovranitetin dhe integritetin territorial të Bosnjë-Hercegovinës, rendin kushtetues dhe dispozita të tjera të Marrëveshja e Paqes e Dejtonit”, thuhet në deklaratë.

Eurodeputetët, socialistët dhe demokratët, liberalët dhe Të gjelbrit kërkuan një rishikim të plotë dhe ngrirje të mundshme të të gjitha projekteve dhe ndihmës të financuara nga BE "për dhe brenda Republika Serbe", duke përfshirë ndihmën makrofinanciare dhe financimin IPA III.

Eurodeputetët bëjnë thirrje për zgjedhje të lira dhe të ndershme në BeH që do të mbahen në tetor 2022 dhe i japin mbështetje të plotë mandatit të Përfaqësuesit të Lartë në BeH, kur, siç thonë ata, ai mbrohet me vendosmëri kundër sulmeve publike nga Milorad Dodik, Serbia, Federata Ruse dhe akterë të tjerë.

"Është koha e fundit për një qasje më të fortë, më të qartë dhe më të besueshme, të bazuar në demokracinë, shtetin e së drejtës, si dhe 14 prioritetet kryesore që vendi duhet të përmbushë në mënyrë që të rekomandohet për hapjen e negociatave të pranimit në BE," thuhet në deklaratë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat