Rusia dhe Ukraina vazhdojnë bisedimet për armëpushim

Evropë

Rusia dhe Ukraina vazhdojnë bisedimet për armëpushim

Më: 27 janar 2022 Në ora: 08:47
Foto ilustrim

Negociatorët rusë dhe ukrainas ranë dakord që një armëpushim i përhershëm në Ukrainën lindore duhet të respektohet “pa kushte” pas bisedimeve disa orëshe në Paris të mërkurën.

Njoftimi erdhi pas një takimi në Pallatin Elysee të të ashtuquajturit Formati Normandisë. Atu u zhvillua bisedë katërpalëshe midis përfaqësuesve nga Ukraina, Rusia, Gjermania dhe Franca, që është përpjekur të ndërmjetësojë paqen në Ukrainën lindore që nga viti 2014.

Tensionet midis Moskës dhe Kievit janë në nivelin më të lartë në vite, me një trup të madhe ruse të grumbulluar pranë kufijve të përbashkët të dy ish-republikave sovjetike, duke nxitur frikën se Rusia mund të nisë një pushtim.

Duke folur pas takimit të së mërkurës, kryenegociatori i Moskës Dmitry Kozak tha se armëpushimi duhet të respektohet “pa kushte”, por se shumë çështje të tjera në Ukrainën lindore mbeten të pazgjidhura, shkruan CNN.

Zyrtarët perëndimorë po vazhdojnë të shtyjnë për një zgjidhje diplomatike të tensioneve përmes zbatimit të plotë të marrëveshjeve të Minskut, një protokoll armëpushimi i nënshkruar nga Ukraina dhe Rusia në 2015.

“Ne ramë dakord që pavarësisht mospërputhjeve të ndryshme të marrëveshjeve të Minskut që ekzistojnë midis Ukrainës dhe rajoneve Donetsk dhe Luhansk, armëpushimi në Donbas duhet të respektohet pa kushte,” tha Kozak.

Ai shtoi se “detyrimi” për të zbatuar marrëveshje të tilla “është me forcat e armatosura të Ukrainës dhe formacionet e armatosura të (separatistëve lindorë) të Republikës Popullore të Donetskut dhe Republikës Popullore të Luhanskut”.

Negociatori ukrainas Andriy Yermak tha se të gjitha palët ishin në mbështetje të një armëpushimi të përhershëm dhe Ukraina ishte e gatshme të negocionte gjatë gjithë kohës për të parandaluar luftën dhe për të de-përshkallëzuar tensionet rreth kufirit.

“Puna vazhdon dhe mund t’ju them se Ukraina si zakonisht është gati për të negociuar, për t’u takuar 24-7. Sepse për ne, për presidentin (ukrainas) (Volodymyr) Zelensky, për të gjithë ekipin, qëllimi për të ndaluar luftën, Përfundimi i luftës dhe kthimi i territoreve tona dhe sot që kjo përfshin gjithashtu lehtësimin e tensioneve de-përshkallëzimi rreth kufirit ukrainas, është prioriteti,” tha Yermak.

Kozak dhe Yermak thanë se bisedimet do të rifillonin pas rreth dy javësh në Berlin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat