Anglia lehtëson masat, heq detyrimin për të mbajtur maska

Evropë

Anglia lehtëson masat, heq detyrimin për të mbajtur maska

Më: 27 janar 2022 Në ora: 10:46
Ilustrim

Duke filluar nga dita e sotme Anglia do të heq të gjitha kufizimet e  Planit B që u vendosën për shkak të Omicron. Masat përfshinin mbajtjen e detyrueshme të maskave në dyqane dhe në transportin publik, udhëzimin për të punuar nga shtëpia dhe përdorimin e certifikatave të  vaksinave.

Javën e kaluar qeveria ndryshoi udhëzimin për të hequr detyrimin për mbajtjen  e maskave në shkollat e mesme. Sekretari i Shëndetësisë Sajid Javid tha se suksesi i programit të vaksinimit, ka bërë të mundur rikthimin në planin A.

Ky vendim vjen pasi Mbretëria e Bashkuar  regjistroi 102,292 raste të reja në 24 orë  dhe vetëm 346 viktima.

Vendi ka regjistruar 16,149,319 raste dhe 154,702 viktima që nga fillimi i pandemisë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat