Në Slloveni është konfirmuar rasti i parë i nëngrupit omicron

Evropë

Në Slloveni është konfirmuar rasti i parë i nëngrupit omicron

Më: 27 janar 2022 Në ora: 16:57
Ilustrim

Sot Sllovenia konfirmoi rastin e parë të nëngrupit të llojit Omicron BA.2, tha shefja e laboratorit kombëtar, Tjasha Zhohar Cretnik.

Ajo tha se ende nuk është e qartë nëse kjo nëngrup është më ngjitëse se origjinali.

Cretnik tha se BA.2 u zbulua në Podravje, njoftoi agjencia STA.

Ajo shtoi se, sipas të dhënave të pakonfirmuara, ekziston mundësia që në Institutin e Mikrobiologjisë dhe Imunologjisë në Lubjanë të jenë zbuluar edhe dy raste të nëntipit BA.2.

BA.1 është lloji i parë i omicron, i cili zëvendësoi variantin delta në pak javë dhe tani përfaqëson, të paktën në Slloveni, 95% të infeksioneve të reja.

Agjencia Britanike e Shëndetit Publik zbuloi kohët e fundit më shumë se 400 raste të nëngrupit omikron në 10 ditët e para të janarit, duke deklaruar se BA.2 u zbulua në 40 vende të tjera, duke përfshirë Indinë, Danimarkën dhe Suedinë, ku gjenden shumica e këtyre nëngrupeve omicron.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat