Perëndimi mund ta aktivizoi kundër Putinit, bombën bërthamore – financiare

Evropë

Perëndimi mund ta aktivizoi kundër Putinit, bombën bërthamore – financiare

Nga: Ulrich Reitz, Nga Gjermanishtja Sherif Ramabaja Më: 29 janar 2022 Në ora: 13:44
Vladimir Putin

Megjithatë, fakti që Ukraina nuk mund të mbrohet ushtarakisht dhe se Perëndimi është në rastin më të mirë vetëm paksa i gatshëm për të ofruar ndihmë ushtarake, nuk do të thotë se Ukraina është e pambrojtur dhe se Perëndimi nuk ka asnjë ndikim.

E kundërta është e vërtetë. Thjesht duhet ditur se me idenë e parandalimit financiar mund të funksionojë, po aq sa parandalimi ushtarak.

Mirëpo, kjo me kusht që të mos flitet vetëm për armët dhe helmeta; por më saktësisht për armët bërthamore. Ashtu sikurse ekziston ushtria, ekziston  edhe tregu financiar. Ndoshta fuqia e tyre shpërthyese, është edhe më e fuqishme.

Rusia e ka 40 për qind të tregtisë së saj të jashtme me Perëndimin. Vetëm Gjermania i dërgon Rusisë mallra me vlerë pak më shumë se 25 miliardë euro. Rusia furnizon Perëndimin me lëndët e para, veçanërisht gazin. Gjermania varet prej saj - 50 përqind gjë që është shqetësuese.

Qeveria federale e bëri të qartë këtë javë se "gjithçka" është në tryezë, kur bëhet fjalë për kërcënimin e sanksioneve nga Perëndimi. Jo vetëm gazsjellësi Nord Stream 2, nëpër të cilin nuk rrjedh fare gaz.

Financiarisht, tregtia Lindje-Perëndim përpunohet nëpërmjet platformës së transaksioneve financiare “Swift”. Tani, nëse Rusia do të priste që pushtimi i saj në Ukrainë do të rezultonte në dëbimin e saj nga Swift, e gjithë tregtia e jashtme e Rusisë do të bllokohej.

Olaf Scholz dhe Friedrich Merz kanë korrigjuar qëndrimin e tyre

Pra, siç tha Friedrich Merz, Swift është një "bombë bërthamore". Gjë që në fillim ai e përjashtoi këtë, por tash është shprehimisht pjesë e kërcënimit të sanksioneve. Pra, pjesë e për t´u zbatuar.

Për javë të tëra, evropianët kanë negociuar një linjë të përbashkët për sanksionet e mundshme kundër Rusisë. Baerbock e bëri të qartë në Bundestag se mund të kishte vetëm një qasje unike evropiane për qeverinë gjermane.

Dhe presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, ka thënë se tani gjithçka ndodhet në të vërtetë në tryezën evropiane – përfshirë Swift-in.

 Kështu pra edhe kjo bombë atomike financiare.

Nëse nuk do tju bënte përshtypje i gjithë ky debat simbolik për armët dhe helmetat, duhet të arrini në përfundimin se si qeveria federale ashtu edhe opozita, kanë lëvizur ndjeshëm në çështjet e Ukrainës dhe Rusisë.

Kancelari Scholz në fillim kishte refuzuar dhe as që donte të fliste për Nord Stream 2 sepse thoshte se ishte një projekt i "sektorit privat". Dhe po ashtu lideri i opozitës kishte refuzuar dhe as që donte të fliste për Swift, sepse e cilësonte si një "bombë bërthamore".

Si Olaf Scholz ashtu edhe Friedrich Merz e kanë korrigjuar qëndrimin e tyre i cili është mjaft i jashtëzakonshëm. Pra, Gjermania po vepron.

Pacifistët e kanë konsideruar gjithmonë të çoroditur logjikën e frikësimit

Frikësimi është i besueshëm dhe efektiv vetëm nëse parandaluesi merr rrezikun. Rreziku që merr Gjermania është më i madh se ai i çdo vendi tjetër në Evropë , sepse vëllimi i saj i tregtisë është gjithashtu më i larti me Rusinë.

Dhe kjo është gjithashtu e vërtetë: nëse ky lloj frikësimi nuk funksionon, i ftohti shpejt do të ndihej në Gjermani.

Po ashtu nga ana tjetër, nëse ky lloj frikësimi nuk funksionon, Vladimir Putin mbetet histori.

Pacifistët e kanë gjetur gjithmonë të çoroditur logjikën e frikësimit.

Megjithatë, ky perversion mund të parandaloj një luftë të madhe për më se 75 vjet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat