Dërgimi i trupave ruse në Ukrainë, Johnson tregon veprimet ndaj Putinit

Evropë

Dërgimi i trupave ruse në Ukrainë, Johnson tregon veprimet ndaj Putinit

Nga: G.B Më: 22 shkurt 2022 Në ora: 09:58
Boris Johnson

Sanksionet për të përmbushur 'sjelljen e paarsyeshme' ruse - Johnson

Kryeministri i Britani Boris Johnson ka folur pas takimit urgjent të Cobra - komiteti i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar që merret me emergjencat.

Ai ka thënë se presidenti rus Vladimir Putin tani ka shkelur sovranitetin ukrainas duke dërguar trupa dhe "shkatërruar plotësisht" ligjin ndërkombëtar, shkruan BBC, përcjell Bota sot.

"Ne do të vendosim menjëherë një paketë sanksionesh ndërkombëtare," tha ai.

"Ky është vetëm i pari i një breshëri sanksionesh, sepse ne besojmë se do të ketë më shumë sjellje irracionale ruse në të ardhmen," thotë ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat