Uzina bërthamore në Ukrainë, në flakë pas sulmit rus

Evropë

Uzina bërthamore në Ukrainë, në flakë pas sulmit rus

Më: 4 mars 2022 Në ora: 11:59
Pamje nga video

Një zjarr ka shpërthyer në zonën ku gjendet centrali bërthamor, Zaporizhzhia, në Ukrainë, pas sulmeve nga ushtria ruse.

Shërbimet ukrainase të emergjencës kanë thënë se kanë shuar zjarrin.

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Çështje Bërthamore ka thënë më 4 mars se nuk ka pasur rrezatim radioaktiv pas sulmit në këtë central bërthamor.

Centrali bërthamor në Zaporizhzhya prodhon më shumë se një të pestën e energjisë brenda Ukrainës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat