​Kisha Ruse në Amsterdam do të ndahet nga Moska

Evropë

​Kisha Ruse në Amsterdam do të ndahet nga Moska

Më: 14 mars 2022 Në ora: 09:01
Ilustrim

Një kishë ortodokse ruse në Amsterdam ka njoftuar se do të ndahet me patriarkanën e Moskës,gjë që konsiderohet rasti i parë i njohur i një kishe me bazë perëndimore që ndërpret lidhjet për shkak të pushtimit të Ukrainës.

"Kleri njoftoi njëzëri se nuk është më e mundur që ata të funksionojnë brenda patriarkanës së Moskës dhe të ofrojnë një mjedis shpirtërisht të sigurt për besimtarët tanë," tha kleri në një deklaratë të postuar në faqen e tyre të internetit.

“Ky vendim është jashtëzakonisht i dhimbshëm dhe i vështirë për të gjithë të interesuarit.”

Kreu i kishës ortodokse ruse, Patriarku Kirill, një aleat i besuar i Vladimir Putin, ka refuzuar të dënojë vendimin e Kremlinit për të pushtuar fqinjin e tij, duke iu referuar kundërshtarëve të Rusisë në Ukrainë si "forca të liga".

Në një predikim të së dielës javën e kaluar ai tha gjithashtu se paradat e krenarisë së homoseksualëve të organizuar në perëndim ishin pjesë e arsyes së luftës në Ukrainë.

Deklarata thoshte se famullia ortodokse ruse e Shën Nikollës së Myra-s i kishte kërkuar kryepeshkopit rus të dioqezës së Holandës, i cili është me seli në Hagë, që t'i jepte kishës "shkarkim kanonik".

Kleri i famullisë tha se ata kishin kërkuar të bashkoheshin me Patriarkanën Ekumenike të Kostandinopojës, degën ortodokse me bazë në Stamboll, e parë si rivale e kishës ortodokse ruse.

Pozicioni i Kirillit për luftën ka sjellë shqetësim midis disa priftërinjve ortodoksë rusë, të cilët kundërshtojnë pushtimin e një vendi që shpesh përmendet si "komb vëllazëror" në qarqet fetare.

Më shumë se 280 priftërinj ortodoksë rusë dhe zyrtarë të kishës nga e gjithë bota nënshkruan një letër të hapur duke shprehur kundërshtimin e tyre ndaj pushtimit rus të Ukrainës. Ai tha se "vuajtja e përjetshme" i priste ata që dhanë "urdhra vrasëse".

Kisha ortodokse ruse në Amsterdam, e cila përbëhet nga katër priftërinj dhe një dhjak ka qenë kritike për rolin e Rusisë në luftë që nga fillimi i pushtimit më 24 shkurt.

Ajo tha javën e kaluar se nuk do të përmendte më emrin e Patriarkut Kirill në liturgjinë e saj për shkak të mbështetjes së tij për pushtimin e Ukrainës.

Kisha e Amsterdamit mbajti një seancë të mbyllur të dielën, në të cilën kreu i famullisë përsëriti vendimin për t'u shkëputur me Moskën. “Ne i kërkuam ish-Patriarkut tonë Kirill që të ndalonte luftën. Fatkeqësisht, kjo nuk ndodhi”, tha ai në një adresë video të postuar në faqen e kishës në YouTube.

Pushtimi rus i Ukrainës është kritikuar gjithashtu nga udhëheqës të tjerë fetarë të krishterë, duke përfshirë kreun e Patriarkanës së Kostandinopojës, Bartolomeu I të Kostandinopojës, dhe Papa Françesku, i cili të dielën shpalli dënimin e tij më të ashpër të pushtimit, duke thënë se "agresioni i armatosur i papranueshëm". duhet të ndalet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat