Borrell paralajmëron Dodik: BE nuk do të tolerojë...

Evropë

Borrell paralajmëron Dodik: BE nuk do të tolerojë...

Më: 14 mars 2022 Në ora: 20:23
Josep Borrell, Milorad Dodik

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell paralajmëroi anëtarin serb të Presidencës së BeH-së Milorad Dodik se aktivitetet për shkëputjen, të udhëhequra nga Republika Serbe, jo vetëm që do të bllokonin perspektivën evropiane të BeH, por gjithashtu do ta detyronin BE-në të reagonte me vendosmëri.

Borrell, i cili do të mbërrijë në Sarajevë të mërkurën si pjesë e një mini-turneu rajonal, i dërgoi një letër speciale Dodik në prag të mbërritjes së tij, duke thënë se pretendimet e tij dhe të zyrtarëve të tjerë të Republikës Serbe për Marrëveshjen e Dejtonit.

Borrell komentoi kështu vendimet e Parlamentit të Republikës Serbe për të ndërmarrë hapa për të mundësuar entitetin të marrë përsipër kompetencat për të emëruar gjyqtarë dhe prokurorë, gjë që tani është detyrë e Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Prokurorial të BeH dhe për të krijuar një entitet të barnave, megjithëse një agjenci e tillë tashmë ekziston në nivel shtetëror.

Dodik njoftoi se këta janë vetëm hapat e parë dhe se hapi tjetër do të jetë që Republika Serbe të merr përsipër mbledhjen e detyrimeve doganore dhe kompetencat në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë.

“Përveç mungesës së dukshme të bazës ligjore, veprimet e iniciuara nga Republika Serbe kanë edhe pasoja të rëndësishme për shtetin dhe qytetarët e saj”, thuhet në letrën e Borrell, një kopje e së cilës është publikuar nga Dnevni Avaz.

Borrell paralajmëroi se ajo që po bëjnë autoritetet në Banja Llukë po minon të gjitha përpjekjet për ta bërë BeH një anëtare të BE-së dhe dënoi fuqishëm faktin që zyrtarët serbë kanë bllokuar punën e tyre që nga mesi i vitit të kaluar, duke u përpjekur të shfuqizojnë një ligj që ndalon mohimet e krimeve të luftës.

"Sapo zyrtarët e Republikës Serbe të kthehen në institucionet shtetërore dhe të sigurohen se ato janë plotësisht funksionale, BE është gati të mundësojë dialog kuptimplotë dhe intensiv. Nëse një dialog i tillë nuk zhvillohet dhe aktivitete për shpërbërjen e institucioneve shtetërore, BE-ja nuk do të ketë zgjidhje tjetër veçse të fillojë të mendojë për përdorimin e të gjitha instrumenteve të tjera brenda kornizës së saj”, shkruan Borrell, duke aluduar qartë për vendosjen e sanksioneve.

Dodik, i cili njihet për pikëpamjet e tij pro-ruse, tha gjithashtu se uniteti dhe stabiliteti në Evropë ishte i nevojshëm për të kundërshtuar agresionin kundër Ukrainës si një akt të paprecedent.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat