Jahti i lidhur me Abramovichin largohet nga Mali i Zi

Evropë

Jahti i lidhur me Abramovichin largohet nga Mali i Zi

Më: 15 mars 2022 Në ora: 13:33
Jahti "My Solar" në Mal të Zi

Një jaht i lidhur me miliarderin rus, Roman Abramovich, u largua nga Mali i Zi më 14 mars, pas dy ditësh qëndrimi në Gjirin e Tivatit.

Sipas ueb-faqes që monitoron lëvizjen e anijeve “Marine Traffic”, jahti i Abramovichit “My Solar” ka lundruar drejt Stambollit në Turqi.

Jahti, në vlerë prej gati gjysmë miliardi eurosh, lundroi në Mal të Zi më 12 mars, pasi Mbretëria e Bashkuar vendosi t’iu ngrijë asetet disa oligarkëve rusë, që besohet se kanë lidhje me Kremlinin.

Perëndimi ka miratuar një varg sanksionesh të rënda kundër Rusisë, qëkur kjo e fundit ka nisur pushtimin e Ukrainës, më 24 shkurt.

Në mesin e të sanksionuarve nga Mbretëria e Bashkuar është edhe Abramovich, njëherësh pronar i klubit të futbollit, Chelsea.

Emri i Abramovichit është gjetur edhe në listën e të sanksionuarve të rinj, që ka publikuar të martën Bashkimi Evropian.

Mali i Zi gjithashtu ka vendosur sanksione kundër Rusisë, për shkak të pushtimit të Ukrainës, dhe ka thënë se ndjek vendimet e politikës së jashtme të BE-së në këtë aspekt.

Ministria e Punëve të Jashtme e Malit të Zi ka thënë për mediat në Podgoricë se jahti “My Solar” nuk ka qenë i regjistruar zyrtarisht në emër të Abramovichit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat