Këshilli i Evropës ndërpret marrëdhëniet me Bjellorusinë

Evropë

Këshilli i Evropës ndërpret marrëdhëniet me Bjellorusinë

Më: 17 mars 2022 Në ora: 19:21
Këshilli i Evropës

​Këshilli i Evropës njoftoi sot se ka ndërprerë marrëdhëniet me Bjellorusinë për shkak të pjesëmarrjes aktive të vendit në pushtimin rus të Ukrainës.

Organi ekzekutiv i Këshillit të Evropës, Komiteti i Ministrave, "vendosi sot të pezullojë të gjitha marrëdhëniet me Bjellorusinë. Komiteti i Ministrave pezullon të drejtën e Bjellorusisë për të marrë pjesë në të gjitha takimet dhe aktivitetet e organizatës”, thuhet në deklaratën në faqen e internetit të Këshillit të Evropës.

Bjellorusia nuk është anëtare e plotë e Këshillit të Evropës, sepse nuk ka nënshkruar Konventën Evropiane për të Drejtat e Njeriut.

Vendi bashkëpunoi me organizatën, si nënshkrues i 12 konventave të iniciuara nga Këshilli i Evropës, veçanërisht Konventa për Veprimin kundër Trafikimit të Qenieve Njerëzore, Konventa Kulturore Evropiane dhe Konventa për Ruajtjen e Kafshëve të Egra në Evropë.

Bjellorusia është gjithashtu anëtare e katër marrëveshjeve të pjesshme, të cilat nuk kanë statusin e marrëveshjeve ndërkombëtare, por ofrojnë një formë bashkëpunimi në tema të caktuara.

Minsku zyrtar ka marrë pjesë gjithashtu në punën e Grupit të Shteteve kundër Korrupsionit dhe Komisionit të Venecias, një grup këshillues që u jep shteteve opinione ligjore për projektligje ose ligjet tashmë në fuqi.

Vendimi i Këshillit të Evropës për Bjellorusinë vjen një ditë pas përjashtimit të Rusisë nga anëtarësimi në këtë organizatë. Pjesëmarrja e Rusisë në organet kryesore të Këshillit të Evropës u pezullua për herë të parë më 25 shkurt, një ditë pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat