Shfaqja e simbolit “Z” mund të bëhet akt kriminal në Gjermani

Evropë

Shfaqja e simbolit “Z” mund të bëhet akt kriminal në Gjermani

Nga: M.H. Më: 28 mars 2022 Në ora: 13:24
Foto ilustrim

Personat që shfaqin simbolin “Z” në mbështetje të pushtimit rus mund të ndiqen penalisht në Gjermani, ka thënë ministria e brendshme e vendit.

Autoritetet në Berlin, Bavari dhe Saksoni të Ulët kanë thënë se do të ndëshkojnë akte të tilla, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”.

Shkronja Z përdoret në automjetet ushtarake ruse që marrin pjesë në konflikt dhe është miratuar si një simbol në mbështetje të luftës.

Një zëdhënës i Ministrisë së Brendshme tha: Lufta e agresionit rus ndaj Ukrainës është një akt kriminal dhe kushdo që e miraton publikisht këtë luftë agresioni mund të jetë gjithashtu përgjegjës për ndjekje penale.

Autoritetet federale të sigurisë kanë një sy në këtë, dhe në këtë aspekt ne mirëpresim njoftimin se disa shtete federale gjithashtu do të shqyrtojnë në raste individuale nëse ky mund të jetë një akt kriminal dhe të ndërmarrin veprime në përputhje me rrethanat”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat