Gjermania akuzon Rusinë për krime të rënda lufte në Ukrainë

Evropë

Gjermania akuzon Rusinë për krime të rënda lufte në Ukrainë

Nga: M.L. Më: 3 prill 2022 Në ora: 15:24
Bundestagu gjerman

Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier dhe Ministrja Federale e Jashtme Annalena Baerbock kanë akuzuar Rusinë për krime të rënda lufte në Ukrainë, shkruan SRF.CH transmeton "Bota sot".

"Krimet e luftës të kryera nga Rusia janë të dukshme për botën" tha Steinmeier në Berlin. Ministrja e Jashtme Annalena Baerbock foli gjithashtu në favor të ndjekjes penale të krimeve të luftës ruse.

Ajo njoftoi gjithashtu se sanksionet kundër Rusisë do të forcohen. Ambasadori ukrainas në Gjermani, Andriy Melnyk, kishte akuzuar më parë Presidentin Federal për një afinitet politik shumë të diskutueshëm me Rusinë.

Steinmeier kishte krijuar një "rrjet merimangë kontaktesh me Rusinë" që i dha formë edhe qeverisë së semaforëve. “Për Steinmeier-in, marrëdhënia me Rusinë ishte dhe mbetet diçka themelore, madje e shenjtë, pavarësisht se çfarë ndodh. Lufta e agresive gjithashtu nuk luan një rol të madh" tha Melnyk për Tagesspiegel. Lidhja hapet në një dritare të re. Steinmeier iu referua pranimit të më shumë se 300,000 refugjatëve në Gjermani.

Ai është gjithashtu mirënjohës për organizatat gjermane të ndihmës, kompanitë dhe ndihmësit privatë si dhe mbështetjen e qeverisë federale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat