Ukrainasit mbajnë kontrollin qytetin e Mariupolit

Evropë

Ukrainasit mbajnë kontrollin qytetin e Mariupolit

Nga: M.H. Më: 3 prill 2022 Në ora: 23:43
Mariupol

Luftimet e ashpra po vazhdojnë në Mariupol derisa forcat ruse përpiqen të marrin qytetin e rrethuar, sipas inteligjencës britanike në përditësimin e saj të fundit.

Ministria e Mbrojtjes tha se Mariupol vazhdon të goditet nga "sulme intensive dhe pa dallim", por shtoi se forcat ukrainase "ruajnë një rezistencë të vendosur" dhe mbajnë kontrollin në zonat qendrore, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”.

Ministria e Mbrojtjes thotë se Mariupol është pothuajse me siguri një objektiv kyç i pushtimit rus.

Pasi do të sigurojë një korridor tokësor nga Rusia në Krimenë e pushtuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat