BE e gatshme të dërgojë hetues për krimet e luftës në Ukrainë

Evropë

BE e gatshme të dërgojë hetues për krimet e luftës në Ukrainë

Nga: M.H. Më: 4 prill 2022 Në ora: 16:30
Ursula von der Leyen thotë se është "e tmerruar" nga raportet për "tmerret të papërshkrueshme" në zona si Bucha

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen thotë se BE-ja është e gatshme të dërgojë ekipe të përbashkëta hetimore në Ukrainë për të dokumentuar krimet e raportuara të luftës.

Ekipet do të jenë në koordinim me prokurorin e përgjithshëm të Ukrainës, me mbështetjen e agjencisë evropiane të policisë Europol dhe agjencisë së drejtësisë penale Eurojust, shkruan BBC, përcjell "Bota sot".

Imazhet tronditëse të trupave të civilëve në rrugët e Bucha, pranë kryeqytetit të Ukrainës, Kiev, kanë çuar në një shpërthim të dënimit ndërkombëtar të Rusisë.

Reagime të mëdha po vazhdojnë edhe gjatë orëve të fundit, duke mos u pajtuar me krime e bëra në Ukrainë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat