Italia dëbon 30 diplomatë rusë, kjo është arsyeja

Evropë

Italia dëbon 30 diplomatë rusë, kjo është arsyeja

Nga: H.O. Më: 5 prill 2022 Në ora: 14:40
Ministri i Jashtëm italian Luigi Di Maio

Italia ka dëbuar 30 diplomatë rusë për arsye sigurie kombëtare, tha të martën në Berlin ministri i Jashtëm italian Luigi Di Maio, shkruan CNN, transmeton Bota sot.

Ambasadori rus u thirr më herët gjatë ditës dhe iu tha se diplomatët që shërbejnë në ambasadë janë "njerëz të mirëpritur", tha Di Maio për transmetuesin publik italian Rai.

Vendimi "i marrë në marrëveshje me partnerët e tjerë evropianë dhe atlantikë" ishte i nevojshëm për "arsye që lidhen me sigurinë tonë kombëtare, në kontekstin e krizës aktuale që rezulton nga agresioni i pajustifikuar kundër Ukrainës nga Federata Ruse", tha Di Maio.

"Italia është e disponueshme për të vepruar si një garantues i sigurisë dhe paqes në Ukrainë dhe ne do të bëjmë gjithçka që duhet për të kryer këtë punë."

Disa vende evropiane – përfshirë Italinë, Francën, Gjermaninë, Danimarkën dhe Holandën – vendosën gjithashtu të dëbojnë diplomatët rusë. Danimarka tha të martën se ka dëbuar 15 oficerë të dyshuar të inteligjencës ruse që pretendon se punonin të fshehtë si diplomatë.

Dëbimi i diplomatëve rusë është një “hap dritëshkurtër” që “do të çojë në mënyrë të pashmangshme në hapa hakmarrës”, u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov në një konferencë të rregullt të martën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat