Përjetimet e veteranit amerikan në luftën kundër pushtuesve rus në Ukrainë

Evropë

Përjetimet e veteranit amerikan në luftën kundër pushtuesve rus në Ukrainë

Nga: M.L. Më: 7 prill 2022 Në ora: 11:35
Steven Straub është i vendosur. Ai dëshiron të mbështesë Ukrainën në luftën kundër rusëve. Këtë e dëshmon tatuazhi i tij i fundit në parakrahun e majtë.

Pavarësisht 73 viteve të tij, Steven Straub dëshiron të kthehet në front. Veterani amerikan po shkon në luftë për Ukrainën dhe tashmë është atje. Një tatuazh në parakrahin e tij tregon se sa i vendosur është ai për të luftuar rusët, shkruan gazeta zvicerane Blick.ch transmeton "Bota sot".

Pak para se të largohej nga Nju Jorku, Steven Straub 73 vjeç kishte tatuazhuar flamurin ukrainas dhe fjalët "Ukraina e lirë" në parakrahun e tij të majtë. Veterani 73-vjeçar i Luftës së Vietnamit dëshiron të luftojë rusët në Ukrainë. Pothuajse katër javë më parë, Straub mbërriti në Lviv në Ukrainën perëndimore. Prej disa ditësh ai ndodhet në kryeqytetin Kiev, ku ka dalë vullnetar me Gardën Kombëtare të Ukrainës dhe tani është duke përfunduar një praktikë.

Në ditën e tij të pushimit, ushtarët ukrainas e çojnë pensionistin në një turn

Image
Steven Straub është i vendosur. Ai dëshiron të mbështesë Ukrainën në luftën kundër rusëve. Këtë e dëshmon tatuazhi i tij i fundit në parakrahun e majtë.

Në ditën e tij të pushimit, ushtarët ukrainas e çojnë pensionistin në një turne nëpër fshatrat në veriperëndim të Kievit, nga të cilat trupat ruse u tërhoqën në fund të marsit. Burrat shohin automjete ushtarake të djegura, një urë të shkatërruar, një shtëpi të dikurshme, një ish-pikë kontrolli dhe një kamp të improvizuar në një pyll ku 1,000 ushtarë rusë ishin vendosur përpara tërheqjes.

Në çdo ndalesë, Straub kërkon një shpjegim të asaj që ndodhi. 73-vjeçari, i cili ka veshur një uniformë, jelek mbrojtës dhe një kapelë të zezë me fjalët "Vietnam Veteran" në të, dëgjon me vëmendje. "Është shumë ndryshe nga Vietnami" thotë ai në një vrimë granate në një rrugë.

Ukrainasit kanë nevojë për "shumë e shumë armë"

Straub ishte në Vietnam për 14 muaj në 1968 dhe 1969. “Isha në xhungël. Nuk pashë qytete, asnjë ndërtesë, kishte vetëm pemë dhe elefantë”, thotë pensionisti, i cili pas shërbimit ushtarak ka punuar si teknik në një shkollë në Nju Jork dhe tani jeton në Florida.

Image
Në ditën e tij të pushimit, ushtarët ukrainas e çojnë pensionistin në një turne nëpër fshatrat në veriperëndim të Kievit, nga të cilat trupat ruse u tërhoqën në fund të marsit.

“Ajo që më befasoi këtu ishte morali”, thotë Straub. Në Ukrainë, të gjithë ushtarët kanë “moral shumë të lartë. Është e pabesueshme, shumë ndryshe nga Vietnami”. Shumica e ushtarëve amerikanë shkuan në luftë në Vietnam për të fituar para. Ukrainasit janë të shqetësuar për "mbrojtjen e lirisë dhe vendit të tyre", vazhdon ai me admirim. Ndihma ushtarake e SHBA-së është një ndihmë e madhe, por ukrainasit ende kanë nevojë për "shumë, shumë më tepër armë".

Kolona ndalon për pak kohë në një fshat. Ushtarët shpërndajnë bukë për të rriturit dhe lodra dhe ëmbëlsira për fëmijët. Straub nxjerr disa kartëmonedha nga xhepi, të cilat tri gra të moshuara i pranojnë me buzëqeshje.

“Jam gati të luftoj, prandaj erdha këtu”

Straub thotë për stërvitjen e tij me Gardën Kombëtare: "Është e vështirë, unë jam 73". Një person i Gardës Kombëtare, me nofkën Ferrari, që drejtonte kolonën tha se veterani ishte "një ushtar i shkëlqyer". Ai di "si të trajtojë një armë" dhe tani është gati për stërvitje taktike. Pas përfundimit të trajnimit të tij, Straub dëshiron të transferohet në qytetin port të Odessa në Ukrainën jugore. “Jam gati të luftoj, prandaj erdha këtu”, thotë ai.

Image
Në çdo ndalesë, Straub kërkon një shpjegim të asaj që ndodhi. 73-vjeçari, i cili ka veshur një uniformë, jelek mbrojtës dhe një kapelë të zezë me fjalët "Vetran Veteran" në të, dëgjon me vëmendje.

Kolona ndalon në një furgon me plumba dhe një Lada të parkuar pranë kampit të braktisur rus në buzë të një pylli me pisha. U vranë pasagjerët e të dy automjeteve. Gjurmët e gjakut mund të shihen ende në një derë dhe një ndenjëse.

Pamja e mërzit Straubin, ai dëshiron të qëndrojë vetëm për disa minuta. Ai gjeti një libër për fëmijë në Lada. “Është e tmerrshme”, thotë babai i tre fëmijëve të rritur.

Gjysmë ore më vonë, Straub është këndellur . Ai eci nëpër kampin e braktisur me ukrainasit dhe gjeti një kapele ushtarake ruse, të cilën e vendosi sipër kapelës së tij. "Mund t'i përkiste një gjenerali rus," tha ai me një buzëqeshje të gjerë. (AFP)

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat