Mali i Zi: Arrestime në nivele të larta të drejtësisë

Evropë

Mali i Zi: Arrestime në nivele të larta të drejtësisë

Më: 10 maj 2022 Në ora: 13:03
Foto ilustrim

Me urdhër të Kryeprokurorit Special në Mal të Zi u arrestua kryetari i Gjykatës Ekonomike si dhe disa bashkëpunëtor të tij të dyshuar për vepra kriminale.     

Nën dyshimin për korrupsion u arrestua (09.05.) kryetari i Gjykatës Ekonomike, Blazho Jovaniq, dhe disa persona të tjerë në disa qytete të Malit të Zi. Ndaj tyre dyshohet, se kanë krijuar organizatë kriminale, keqpërdorim të detyrës, duke i shkaktuar dëme të mëdha shtetit që llogariten në disa dhjetra million euro. Arrestimi i këtyre personave pasoi pas burgosjes së ish-kryetares së Gjykatës së Lartë të Malit të Zi,Vesna Medenica mbi të cilën po ashtu rëndon akuza për krijimin e organizatës kriminale dhe keqpërdorim detyre. 

Zyrtarët e Malit të Zi përshëndesin aksionin 

Kryeministri Dritan Abazoviq përshëndeti aksionin e Prokurorisë Speciale të Shtetit dhe tha, se ai paraqet  përgjigjen më të mirë ndaj kritikave për përpjekje të pamjaftueshme në luftë kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Sipas Abazoviq, i cili në qeverinë e mëparshme ka qenë dhe koordinator i angazhuar për shërbimin e sigurisë, tha se "drejtësia ka nisur më parë, vetëm tani do të marrë edhe më shumë vrull. ”Grupet mafioze nënvizoi ai i kanë sjellë dëme të mëdha shtetit në periudhën e mëparshme dhe se aksioni në fjalë është fillim i mbarë: "Tani ka ardhur koha që sejcili të mbajë përgjegjësi për atë që ka bërë".

Ministri i brendshëm: "Ky është vetëm fillimi” 

Ministri i Brendshëm i Malit të Zi, Filip Axhiq  përshëndeti aksionin e Drejtorisë së Policisë në arrestimin e Kryetarit të Gjykatës Ekonomike dhe bashkëpunëtorëve të tij.  

"Ne mirëpresim aksionin e policisë, aksion që është ndërmarrë me urdhër të kreut të porsazgjedhur të prokurorisë speciale dhe se "ky është vetëm fillimi në forcimin e besimit në institucionet e sigurisë”.

"Veprimet si këto të fundit, janë treguesi më i mirë i përkushtimit të luftës së pakompromis kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, i cili është i një nga prioritetet kryesore të qeverisë”, tha ministri Axhiq. Ka kohë që në raportet e bashkësië ndërkombëtare  thuhet se në Mal të Zi ekziston  e ashtuquajtura "mafia e falimentimit”e cila përbëhet  nga një rrjet  gjyqtarësh të korruptuar dhe administratorësh të falimentimit, të cilët me veprime antiligjore i kanë sjellë dëme të mëdha shtetit. Emri i Kryetarit të Gjykatës Ekonomike  të porsaarrestuar ka qenë ndër emrat shumë të përfolur./DW

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat