Sot bëhet e ditur, a do të anëtarësohet Finlanda në NATO?

Evropë

Sot bëhet e ditur, a do të anëtarësohet Finlanda në NATO?

Nga: H.O. Më: 12 maj 2022 Në ora: 07:24
Sauli Niinisto

Do t'i afrohemi shumë më tepër një përgjigjeje përfundimtare këtë mëngjes. Presidenti Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin do të vendosin pozicionet e tyre në orën 10:00 me kohën lokale, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Ka të ngjarë të jetë një po nga të dyja. Kjo do të hapte rrugën për marrjen e një vendimi përfundimtar që përfshin parlamentin në ditët në vijim.

Në Suedinë fqinje, partia në pushtet – e cila ka qenë e ndarë për këtë çështje – do të thotë nëse është në favor të bashkimit me aleancën të dielën.

Dy vendet nordike kanë një histori të gjatë neutraliteti, e cila ka formësuar politikën dhe identitetin e tyre të jashtëm. Bërja anëtarë të NATO-s do të ishte një ndryshim monumental.

Ndërsa lufta e Putinit në Ukrainë është ndezur, nivelet e ulëta të mbështetjes publike për anëtarësim janë rritur në nivele rekord, me 76% të finlandezëve dhe 57% të suedezëve që thonë se janë në favor.

Por jo të gjithë janë dakord se do t'i bëjë vendet e tyre më të sigurta. Dhe Rusia – e cila përdor zgjerimin e NATO-s si pretekst për pushtimin e saj – është fuqimisht kundër

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat