Zvicra dëshiron të blejë 36 avionë luftarakë F-35A

Evropë

Zvicra dëshiron të blejë 36 avionë luftarakë F-35A

Më: 18 maj 2022 Në ora: 17:20
Foto ilustrim

Qeveria zvicerane do të nënshkruajë një marrëveshje për blerjen e 36 avionëve të lehtë Lockheed Martin F-35A, u njoftua sot.

Blerja e avionëve me vlerë 5.5 miliardë dollarë u njoftua pa një referendum të mëparshëm.

“Është planifikuar që avionët të dorëzohen nga viti 2027, në mënyrë që njerëzit të mbrohen nga kërcënimet ajrore pas vitit 2030”, tha qeveria në një deklaratë.

Javën e kaluar, Zvicra zgjodhi të porosiste F-35 si një gjeneratë të re luftarake, gjë që shkaktoi pakënaqësi te kundërshtarët që kërkuan një referendum për të ndryshuar atë që ata thonë se është një "vendim i panevojshëm i Ferrarit".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat