​Petkov e Radev takohen me ndihmës sekretaren e Shtetit Donfried

Evropë

​Petkov e Radev takohen me ndihmës sekretaren e Shtetit Donfried

Më: 19 maj 2022 Në ora: 17:21
Pamje nga takimi

Kryeministri bullgar Kiril Petkov dhe presidenti Rumen Radev biseduan të mërkurën në Sofje me ndihmës sekretaren e Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Karen Donfried, e cila po qëndron për vizitë dyditore në Bullgari.

Sipas Shërbimit të Informacionit të Qeverisë, Petkov dhe Donfried diskutuan bashkëpunimin dypalësh të sigurisë, përgjigjen e unifikuar të NATO-s ndaj luftës së Rusisë në Ukrainë, projektet e përbashkëta energjetike dhe masat për të përballuar korrupsionin.

Në takimin mes presidentit Radev dhe Donfrid janë fokusuar temat nga partneriteti strategjik dypalësh, çështjet e stabilitetit dhe sigurisë në kuadër të luftës në Ukrainë, si dhe në politikën e zgjerimit të BE-së, njoftoi sekretariati i shtypit i kreut të shtetit.

Radev tha se lufta e Rusisë kundër Ukrainës ndryshon rrënjësisht mjedisin e sigurisë jo vetëm në rajon, por edhe në Evropë, dhe kjo kërkon rimendim dhe veprime reale brenda BE-së dhe NATO-s për të ndryshuar qasjet për garantimin e paqes dhe sigurisë.

Presidenti bullgar bëri thirrje për mbështetje në kohë nga aleatët e Bullgarisë për të parandaluar humbjen e aftësive mbrojtëse të Forcave Ajrore derisa ky vend të marrë tetë avionët luftarakë F-16 të blerë nga SHBA.

“Garantimi i sovranitetit tonë ajror është jashtëzakonisht i rëndësishëm jo vetëm për Bullgarinë, por edhe për partnerët tanë”, theksoi Radev.

Sipas tij, Bullgaria është vendi më i interesuar për nisjen më të shpejtë të negociatave të anëtarësimit në BE me Republikën e Maqedonisë së Veriut, por pret mekanizma të qartë dhe të fortë ligjërisht detyrues dhe hapa realë për çrrënjosjen e gjuhës së urrejtjes.

Me rëndësi kyçe për përshpejtimin e rrugës evropiane të vendit është zbatimi i kritereve të Kopenhagës për anëtarësim në BE, arritja e zgjidhjeve të qëndrueshme dhe të pakthyeshme për zhvillimin e lidhjeve dypalëshe dhe përfshirja e bullgarëve të Maqedonisë në kushtetutë krahas pjesëve të tjera të popujve si mjete për garantimin e të drejtave të tyre.

“Ekziston konsensus i gjerë për këtë temë në shoqërinë bullgare, të konfirmuar nga Asambleja Kombëtare dhe çdo prapambetje kërcënon stabilitetin në vetë shtetin anëtar të BE-së”, theksoi Radev.

Departamenti Amerikan i Shtetit tha më 17 maj se Donfried është në Sofje "për një seri takimesh të nivelit të lartë për të riafirmuar partneritetin e fortë dypalësh midis Shteteve të Bashkuara dhe Bullgarisë".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat