Pretendimi i Rusisë për armë lazer u përqesh si propaganda

Evropë

Pretendimi i Rusisë për armë lazer u përqesh si propaganda

Më: 19 maj 2022 Në ora: 18:40
Ilustrim

Rusia pretendon se ka përdorur armë lazer në fushën e betejës në Ukrainë, megjithëse SHBA thotë se nuk ka parë asnjë provë për këtë dhe Ukraina e ka tallur atë si propagandë.

Yury Borisov, zëvendëskryeministri i ngarkuar për zhvillimin ushtarak, i tha TV rus se një prototip lazer i quajtur Zadira ishte duke u vendosur në Ukrainë dhe kishte djegur një dron ukrainas brenda pesë sekondave në një distancë prej 5 km (tre milje).

Megjithatë, një zyrtar i Departamentit të Mbrojtjes së SHBA tha se ai nuk kishte parë "asgjë që të vërtetonte raportet e përdorimit të lazerëve" në Ukrainë.

Ndërkohë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është tallur me pretendimin rus, duke e krahasuar atë me të ashtuquajturat "armë të mrekullueshme" që Gjermania naziste pretendonte se po zhvillonte gjatë Luftës së Dytë Botërore./Bota sot

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat