Gerhard Schroeder largohet nga Rosneft

Evropë

Gerhard Schroeder largohet nga Rosneft

Më: 20 maj 2022 Në ora: 18:11
Ish-kancelari gjerman Gerhard Schroeder dhe presidenti rus Vladimir Putin, në vitin 2011.

Ish-kancelari gjerman Gerhard Schroeder dhe biznesmeni gjerman Matthias Varnig largohen nga bordi i drejtorëve të kompanisë ruse shtetërore të energjisë Rosneft për shkak se janë intensifikuar polemikat për lidhjet e tyre me Rusinë.

Schroeder, 78 vjeç, ishte kryetar i bordit mbikëqyrës të Rosneft. Rosneft tha të premten se Schroeder vuri në dukje “pamundësinë e zgjatjes së mandatit në bordin e drejtorëve të kompanisë”, pa dhënë detaje.

“Ne e kuptojmë vendimin e tyre dhe i falënderojmë për mbështetjen e vazhdueshme”, tha Rosneft në një deklaratë.

Parlamenti Evropian bëri thirrje të enjten që Schroeder të futet në listën e zezë nëse ai nuk largohet nga bordi i Rosneft, gjë që gjithashtu duhet ta kishte penguar atë në marrjen e detyrës në Gazprom.

Në të njëjtën ditë, parlamenti gjerman vendosi t’i hiqte Schroederit zyrën dhe stafin, që financohen nga taksapaguesit gjermanë dhe të cilat i takojnë si ish-kancelar.

Schroeder, i cili ishte kancelar nga viti 1998 deri në vitin 2005, po përballet me kritikat në rritje nga publiku, për mbajtjen e një pozite fitimprurëse në bordin e Rosneft, të cilen ai e ka mbajtur që nga viti 2017.

Në muajt e fundit, ai është bërë gjithnjë e më i izoluar për shkak të dekadave të punës për kompanitë ruse të energjisë të kontrolluara nga shteti.

Përveç punës së tij në Rosneft, ai ishte i përfshirë në projektet e gazsjellësit Rrjedha e veriut 1 dhe Rrjedha e veriut 2.

Disa javë përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën, kompania shtetërore ruse e gazit Gazprom njoftoi se Schroeder ishte emëruar si anëtar i bordit të saj të drejtorëve, i cili do të votohej në asamblenë vjetore të vitit të ardhshëm.

Më herët, gjatë këtij viti, disa të punësuar në zyre dhanë dorëheqjen dhe Schroeder u përball me një valë të re pakënaqësie nga ish-aleatët politikë pasi tha për New York Times se masakra e Buçës pranë Kievit “duhet hetuar”, por se nuk mendon që urdhrat për vrasjen e civilëve ukrainas vinin nga presidenti rus Vladimir Putin, miku i tij shumëvjeçar.

Largimi i Schroeder dhe Varnig erdhi pasi pesë nënpresidentë të tjerë të huaj të Rosneft u larguan, thanë disa burime për Reuters. Ata e bënë këtë përpara sanksioneve të reja të BE-së ndaj Rusisë, të cilat kanë hyrë në fuqi më 15 maj./REL

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat