​BE: Greqia rol kyç për pavarësinë nga gazi rus

Evropë

​BE: Greqia rol kyç për pavarësinë nga gazi rus

Më: 22 maj 2022 Në ora: 07:58
Foto ilustrim

Çelësi për pavarësinë totale të Evropës Juglindore nga gazi rus është infrastruktura e re e importit dhe tranzitit të gazit që po zhvillohet në Greqi, sipas një njoftimi të Komisionit Evropian.

Krahas projekteve që po zbatohen, Ministria greke e Mjedisit dhe Energjisë javën e kaluar nxori një opinion pozitiv për ndërtimin e gazsjellësit ”EastMed” (Qipro-Greqi-Itali) duke specifikuar kërkesat paraprake mjedisore të projektit.

Tubacioni greko-bullgar i gazit natyror, i cili pritet të vihet në punë gjatë verës, rezervuari i ri i gazit natyror të lëngshëm në Revythousa, i cili gjithashtu pritet të funksionojë në verë, rezervuari lundrues i gazit natyror të lëngshëm në Aleksandropolis në 2023 janë projektet e para që Komisioni Evropian përfshiu në njoftimet e bëra javën e kaluar për programin e BE-së RePower.

Ky program synon zëvendësimin e gazit dhe hidrokarbureve rus, pavarësisht origjinës, me zhvillim të mëtejshëm të burimeve të rinovueshme, diversifikimin e burimeve të furnizimit, fuqizimin e kursimeve të energjisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat