Van der Bellen synon mandatin e dytë si president i Austrisë

Evropë

Van der Bellen synon mandatin e dytë si president i Austrisë

Më: 22 maj 2022 Në ora: 17:48
Alexander Van der Bellen

Presidenti i tanishëm i Austrisë, Alexander Van der Bellen, ka thënë se do të garojë edhe një herë për këtë pozitë.

78-vjeçari, ish-lider i të Gjelbërve synon mandatin e dytë gjashtëvjeçar.

Çfarë thuhet se do ta limitojë numrin e kandidatëve në garën presidenciale, raporton Reuters.

Dy partitë më të mëdha në parlament, OVP dhe Social Demokratët kanë thënë se nuk do të nxjerrin kandidat nëse Van Der Bellen rikandidohet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat